#9014

Азбука на бирата бе работното заглавие, под което преди петнайсетина години започнах да събирам някои от публикуваните ми бирени истории. Замисленa като сборник, така се появи книгата “Езикът на бирата”- кратък поглед върху връзките на бирата с много страни на настоящето.

Целта ни с издателите бе глобална. Тя бе и опит да се погледне отвъд тенденциите.

Като филолог ми е лесно да следвам последователността фонема-лексема-морфема или на разбираем език: звукове (и съответните им букви) – думи, т.е. лексиката, плюс граматика – правилата за прилагането ѝ, без които не можем да говорим и пишем така, че да бъдем разбрани.

На „итаньол“ се чете еднакво отпред назад и отзад напред – да живее бирата!

Затова започвам с представяне на съставките на бирата – звуците, които създават думите – бирените стилове. Процесите на ферментация, реферментация и отлежаване са част от „граматичните“ правила. Отличното им познаване и боравене с тях дава основание да говорим както за класически жанрове, така и за модерни интерпретации.

Почти като при джаз-стандартите, биха казали някои – и с право. Всеки стандарт може да има различни интродукции (intros), но като за сайт – толкова. Следват темите. И солата. И не само.