
Азбука на бирата бе работното заглавие, под което преди петнайсетина години започнах да събирам някои от публикуваните ми бирени истории. Замисленa като сборник, така се появи книгата “Езикът на бирата”- кратък поглед върху връзките на бирата с много страни на настоящето.
Целта ни с издателите бе глобална. Тя бе и опит да се погледне отвъд тенденциите.
Като филолог ми е лесно да следвам последователността фонема-лексема-морфема или на разбираем език: звукове (и съответните им букви) – думи, т.е. лексиката, плюс граматика – правилата за прилагането ѝ, без които не можем да говорим и пишем така, че да бъдем разбрани.

Затова започвам с представяне на съставките на бирата – звуците, които създават думите – бирените стилове. Процесите на ферментация, реферментация и отлежаване са част от „граматичните“ правила. Отличното им познаване и боравене с тях дава основание да говорим както за класически жанрове, така и за модерни интерпретации.
Почти като при джаз-стандартите, биха казали някои – и с право. Всеки стандарт може да има различни интродукции (intros), но като за сайт – толкова. Следват темите. И солата. И не само.